Tradycja choinki skad

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega toż kwestie. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej i ciastka a kolejnego sposobu słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest sprawa choinki i czemu istnieje oczywiście istotna w świątecznej tradycji?

Istnieje sporo teorii, które odpowiadają o tym, skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Zaś w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w okresie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zabierając się do nauce, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się mężczyznę z Bogiem. Zwyczaj ten łatwo rozpowszechnił się na wszystek świat. Można więc powiedzieć, że akurat nie wyłącznie w Polsce, lecz także również różnych krajach Europy oraz w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

workflow

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na odległości ostatnich 30 lat można zobaczyć sporą nowość w modzie choinkowej. Tak więc, były bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie że było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które odczuwały być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów i kolorów świątecznych ozdób jest wielka do opisania, jednak w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno jako ludzie, była kolei w branży trendów mówiących jej przystrajania. Przecież nie zamieniłoby się to, że od momentu ubrania pierwszej w relacji choinki przez Luthera, zwyczaj ten szczególnie głęboko zakorzenił się w klasie świątecznej także miejmy nadzieję, że nieprędko przeminie.