Stosunki miedzynarodowe uksw

Kontakty międzynarodowe są bardzo średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w przestrzeniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, a nie po kilku miesiącach, kiedy więc bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Podróż na przeciwległy kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele nowych wersji współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się mocniejsze oraz popularniejsze, oraz co wewnątrz tym idzie - i bardzo częstsze. Obecnie bez kłopotu można wziąć się na drugi kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa cywilizacja również własne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a mocna wylądować w Azji, w Afryce albo na tropikalnej wyspie. Poprawia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgód Europejskiej a każdy jej mieszkaniec może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która potrzebuje pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie istotne są w tym fakcie tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To istotne w dorosłych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na szczęściu transakcji.